کلینیک فوق تخصصی دکتر حکیمی

خانه نایت گارد

نایت گارد چیست؟

نایت گارد ابزاری است که داخل دهان برروی دندانها قرار داده می شود. جهت مقابله با دندان قروچه ( Bruxism ) و فشردن دندانها به یکدیگر ( clenching ) هنگام خواب. که بعنوان یک لایه محافظ بین دندانهای بالا و پایین عمل می کند و از اعمال فشار بر روی دندانها می کاهد.

چرا افراد بهنگام خواب دندانهای خود را به هم می سایند؟

 اگرچه این حالت می تواند به علت استرس و اضطراب باشد. ولی عوامل دیگری نیز می توانند در بروز این حالت دخیل باشند. مانند بدجفت شدن دندانهای بالا و پایین با یکدیگر، کمبود دندانی( یک یا تعدادی دندان از دست رفته اند)، بد شکلی بعضی دندانها، همچنین می تواند بعلت مشکلات تنفسی هنگام خواب باشد مانند آپنه تنفسی.( حالتیست که بطور موقت و خیلی کوتاه تنفس هنگام خواب قطع می شود).

علایمی که نشان می دهد در خواب دندانهای خود را به هم ساییده ویا فشرده ایم!

۱- سردرد هنگام برخواستن از خواب
۲- درد صورت و فکین
۳- خستگی هنگام روز. حتی وقتی تصور می کنید تمام طول شب را خوب خوابیده اید.
۴- شکستگی و جدا شدن لایه های مینای دندان یا پرکردگی و بدنبال آن پوسیدگی دندان
*در بعضی افراد دندان قروچه مزمن می تواند باعث شکستگی، لق شدگی و یا حتی از دست رفتن دندانها گردد.*

چه باید کرد؟

همانطور که در ابتدای بحث گفته شد در مواردی که فرد دندانهای خود را هنگام خواب بهم میساید یا می فشرد حتما باید از نایت گارد هنگام شب کمک گرفت. اگرچه درمان ریشه ای این مشکل نیز باید همزمان انجام گیرد. بعنوان مثال اگر استرس عامل ایجاد دندان قروچه است حتما بایستی با کمک پزشک متخصص اعصاب و روان ریشه یابی شود. و شاید لازم باشد برای مدتی از داروهای آرامبخش استفاده کرد. همچنین گاهی نیاز به تمرینات ورزشی برای عضلات صورت وجود دارد.

چه مدت باید از نایت گارد استفاده کرد؟

نایت گارد را می توان برای فک بالا یا پایین استفاده کرد. ولی معمولا برای فک بالا بهتر و راحت تر است. زمان استفاده از نایت گارد بستگی به شدت مشکل پیش آمده در بیمار دارد. و معمولا” بین ۵ تا ۱۰ سال بسته به شدت آن طول می کشد.

نایت گارد را از کجا تهیه کنیم؟

برای ساخت نایت گارد بهترین فرد دندانپزشک شماست. دندانپزشک یک قالب دقیق از دندانهای هردو فک شما می گیرد و با کمک لابراتوار برای شما یک نایت گارد درست به اندازه دندانهای شما می سازد و چند روز بعد به شما تحویل می دهد. از آن پس شما باید هرشب از آن استفاده کنید.
نایت گارد بین دندانهای بالا و پایین شما کمی فاصله می اندازد و از ساییده شدن آنها به یکدیگر جلوگیری می کند. علاوه برآن با افزایش جزیی در ارتفاع عمودی صورت، عضلات صورت را بتدریج در وضعیتی قرار می دهد که مانع فشرده شدن دندانها به یکدیگر شوند.