کلینیک فوق تخصصی دکتر حکیمی

خانه ترمیم

ترمیم دندان چیست؟

کلمه ترمیم دندان در حوزه دندانپزشکی به شرایطی گفته می شود که پزشک به تعمیر یک ساختار دندانی آسیب دیده یا خالی می پردازد. ترمیم های دندانی به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند.

ترمیم دندان

در ترمیم مشکلات دهان و دندانی، تمامی کارها در داخل فضای دهان انجام شده و پیش می روند. این پروسه که معمولا به آن پر کردن و یا قرار دادن پروتز می گویند، شامل قرار دادن یک ماده نرم و قابل انعطاف به داخل یک حفره دندانی آماده شده و تمیز می شود. سپس این مواد سخت و محکم می شوند تا بتوانند ساختار درون دندان آسیب دیده فرد را ترمیم کنند و گاهی نیز ظاهر آن را بهتر نمایند.

پر کردن و پروتز های درون دندانی معمولا مقرون به صرفه ترین راه هستند که با کمترین میزان تهاجم می توانند مشکل بیماران را برطرف کنند. برای این کار معمولا از سه نوع ماده اولیه استفاده می شود:

ترمیم دندان با آمالگام

آمالگام دندانی نوعی ماده ترمیمی فلز مانند برای ترمیم دندان است که متشکل از مخلوطی از نقره، قلع، مس به صورت آلیاژی بوده و به مجموعه این فلزات جیوه نیز افزوده می شود. مخلوط سخت نشده فوق به داخل نوعی حفره گیر دار که در داخل دندان تراشیده شده، فشرده گردیده (متراکم شده) و به شکلی فرم داده می شود که شکل و عملکرد دندان بازسازی گردد.

مضرات ترمیم دندان با آمالگام

پژوهش های انجام شده توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا ثابت می کند که ترمیم دندان با آمالگام برای دندان ها هیچ گونه ضرری ندارد و برای پر کردن دندان از لحاظ استحکام مخصوصا بسیار موثر می باشد همچنین این انجمن اذعان کرد که پر کردن دندان با آمالگام هیچ زیانی برای فرد در پی نخواهد داشت، و اگر مسائل زیبایی را در نظر نگیریم استفاده نکردن از آمالگام به دلیل سمی بودن هیچ گونه توجیحی ندارد..

ترمیم دندان با کامپوزیت

پروتز های کامپوزیت که از رزین های ترکیبی تولید می شوند، بسیار محبوب هستند چرا که می توانند رنگی متناسب با رنگ سایه دندان های اصلی شما پیدا کنند. با این حال به نسبت آمالگام نقره، این گزینه بسیار گران تر است و دوام آن نیز پایین تر خواهد بود. به صورت میانگین باید هر ۵ سال یک بار این پروتز های کامپوزیتی را تعویض کنید.

ترمیم دندان با گلاس اینومر

پروتز های اینومر(گلاس اینومر) شیشه ای به کمک ترکیب کردن شیشه سیلیکات و اسید پلی اکریلیک ساخته می شوند تا یک ترکیب مستحکم و به رنگ کرم تولید شود. این پروتز ها تا حدی ضعیف هستند و عموما بر روی دندان های کودکان و سطح دندان هایی که در حوزه گاز گرفتن غذا نیستند مورد استفاده قرار می گیرند. از یک طرف دیگر، قیمت آن ها نسبتا متعادل است، تغییر حالت نداده و منقبض نمی شوند و دارای مواد حاوی فلوراید هستند که از پوسیدگی دندان جلوگیری به عمل می آورد.

تفاوت ترمیم کامپوزیت لا آمالگام!!

پروتز های دندانی آمالگام دارای طبیعتی خود پوشاننده هستند. تغییراتی در خود فلز مورد استفاده به وجود می آید که می تواند هر گونه فضای ریزی که بین دندان ها و یا داخل آن ها است را پر کند. در طرف که ترمیم های باندینگ شده وقتی که خم شوند تا حدی کوچک تر می شوند و در نتیجه احتمال شکل گیری فضای خالی بین آنها وجود دارد.به دلیل همین تفاوت، آمالگام دندان می تواند گزینه بهتری برای افرادی باشد که ضریب پوسیدگی دندان فعال دارند.
کامپوزیت های دندانی دارای رنگ و سایه های مختلفی از دندان های طبیعی افراد هستند در حالی که آمالگام دندان فقط در رنگ نقره ای وجود دارد.هیچ شکی نیست که مراجعه کنندگان استفاده از فیلینگ های سفید رنگ را ترجیح می دهند و در شرایطی که هر کدام از دو راهکار پیش رو، کامپوزیت یا آمالگام، فاکتور تعیین کننده رنگ خواهد بود.پروتز های نقره ای معمولا منجر به لک دندان ها می شوند

فیلینگ های نقره ای آمالگام نه تنها به راحتی قابل تشخیص هستند بلکه می توانند مشکلات دیگری در حوزه زیبایی دندان ایجاد کنند. رنگ فلز معمولا در ساختار دندان های فرد مشخص است. این تاثیر می تواند با گذر زمان از ترمیم اولیه بیشتر شود.

حساسیت به گرما

از آنجایی که آمالگام در واقع یک فلز است، در نتیجه یک هادی گرمایی خوب به حساب می آید و وقتی که از آن برای ساخت پروتز های دندانی استفاده می شود ( به خصوص در اندازه های بزرگ) بسیار رایج است که حساسیت دندان های فرد نسبت به غذاهای سرد و گرم و نوشیدنی ها بیشتر می شود. در بیشتر موارد این حساسیت با گذر روزها و هفته ها از بین می رود. اما برای برخی افراد ادامه دار بوده و ناراحت کننده خواهد بود به خصوص زمانی که غذاهای سرد نظیر بستنی مصرف می شوند.از آنجایی که کامپوزیت از جنس پلاستیک است میزان هدایت حرارت در آن کم بوده و چنین مشکلی برای افراد به وجود نمی آید.

سرعت چسبندگی در ترمیم با کامپوزیت بیشتر است یا آمالگام؟

آمالگام ها پس از قرار گرفتن در جای خود به چندین ساعت زمان برای سختتر شدن و استفاده نیاز دارند. در طرف مقابل، یک فیلینگ باند شده در دندان در حین پروسه قرارگیری در دهان به خوبی آماده می شود. بدین معنا که پس از اتمام این پروسه کار فرد می تواند از دندان خود استفاده کند.امکان ترمیم و تعمیر برای فیلینگ های باندینگ شده وجود دارد.

کامپوزیت
اگر یک مشکل در ترمیم کامپوزیت دندان وجود داشته باشد، دندانپزشک این امکان را دارد که بخواهد آن را ترمیم کرده و یا به کلی عوض کند. دلیل نیز آن است که کامپوزیت جدیدی که به دهان اضافه شده است می تواند یک تماس با دندان و یا پروتز از قبل موجود برقرار کند.

آمالگام
اما داستان در مورد آمالگام دندان کاملا متفاوت است. یک ترمیم جدید نمی تواند به یک پروتز از قبل موجود متصل شود. پس همیشه بهتر است مورد قدیمی را همیشه از دهان حذف کنیم و سپس از آمالگام جدید استفاده کنیم.

آیا ترمیم دندان درد دارد؟

ترمیم دندان درد ندارد زیرا تمام مراحل ترمیم تحت بی حسی موضعی انجام می شود. عصب کشی دندان ممکن است درد داشته باشد درد آن هم تنها در صورتی است که بیمار مواد مخدر یا سیگار مصرف کند زیرا در این صورت بی حسی موضعی دیر عمل می کند.

دلایل وجود درد پس از پر کردن دندان

این کاملا عادی است که شما پس از پر کردن یک دندان احساس درد و یا حساسیت در آن داشته باشید. به هر حال یک دندان پزشک در پروسه درمانی در حال استفاده از یک دریل خاص در درون دندان بوده است. معمولا هر گونه ناراحتی و درد پس از یک تا دو روز از بین می رود.

مراقبت های پس از ترمیم دندان

اگر می خواهید از بروز حفره دندانی و پوسیدگی در همان مرحله اول اجتناب کنید، عادات خوبی از مراقب و بهداشت دهان و دندان ها را در خانه شروع کنید و آن را منظم دنبال کنید. مسواک زدن دو بار در روز می تواند مینای دندان های شما را تقویت کند و از بروز پوسیدگی بر روی آن ها جلوگیری به عمل آورد. نخ دندان کشیدن روزانه نیز می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند و به سلامت لثه های شما کمک خواهد کرد. معاینات منظم دندانپزشک نیز گزینه مهمی است تا مشکلات شما خیلی زود شناسایی و برطرف گردند.

ترمیم دندان بیلد آپ چیست؟

این نوع ترمیم مخصوص دندان های عصب کشی شده می باشد. در این نوع ترمیم دندانی کل تاج دندان باید بازسازی شود و دیدی از داخل کانال دندان گرفته شود.

میزان پوسیدگی دندان

  • ترمیم های مربوط به سطح جونده دندان ترمیم یک سطحی دندان نامیده می شود.
  • دندان هایی که به غیر از سطح جونده سطوح بین دندانی هم در بر دارد ترمیم دو سطحی دندان نامیده می شود.
  • در ترمیم های سه سطحی قاعدتا هر دو سطح بین دندانی و سطح جونده درگیر خواهد شد.